The Importance of Anchor Text in Back-links

No Comments

The importance of anchor text with respect to a linking strategy cannot be overstated. Back-links are a huge part of the search engine algorithm. When initiating a linking campaign, it is vital that external sites link using the appropriate keywords and terms in the anchor text.

Almost always, linking candidates will use the company name as anchor text. This does not provide any type of description of the target company’s products or services. Sure, it may be great for branding purposes, but it isn’t usually needed. In most cases, companies already rank very high (if not first) for searches that incorporate their brand.

Here is an example using fictional company “Acme Plumbing Supplies”:

Most people will link simply using the terms “Acme”. This is alright, but it does not describe the company’s products or services, nor provide any context. By adding the word “plumbing” or term “plumbing supplies” (i.e. “Acme Plumbing” or “Acme Plumbing Supplies”), you may be able to drive additional traffic that may not have otherwise attained the corporate site.

Solido Grup 1996 yılında Afyon'da yerel bir inşaat ve dekorasyon firması olarak yola çıkıp günümüzde ülkenin en önde gelen iletişim ve reklam firmasına dönüşen bir başarı hikâyesidir. Bu başarı hikâyesinin mimarı olan profesyonel kadromuz gençliği ve dinamizmi, donanım ve pozitif düşünce ile birleştirerek modern uygulamalarla müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir ekiptir. Tüm istatistik ve anket verilerini teknoloji ile harmanlayarak kullanan profesyonel kadromuz hedef kitle çalışmaları yaparak firmalar ve kurumlar için Sektörel bazda çözümler ve geleceği şekillendirecek olan değerlendirmeler sunar.

Diğer Yazılar

Hepsini Gör

Yorum Yaz