Absolute Links vs. Relative Links – SEO Value

No Comments

The debate between absolute links and relative links continues to live on in the SEO world. The individual significance of each has been contested, but it is widely regarded that absolute links provide better SEO value on the whole than relative links.

Many believe that absolute links have less potential for getting messed up when search engines index your page. It shouldn’t really make a difference, but many conclude that this is reason enough.

Furthermore, content scrapers and RSS services may ‘repurpose’ your content legitimately (or not). In either case, shouldn’t a proper back-link be attributed to your site? This situation favours absolute links. Although this is a minor argument, it’s still worth considering.

Solido Grup 1996 yılında Afyon'da yerel bir inşaat ve dekorasyon firması olarak yola çıkıp günümüzde ülkenin en önde gelen iletişim ve reklam firmasına dönüşen bir başarı hikâyesidir. Bu başarı hikâyesinin mimarı olan profesyonel kadromuz gençliği ve dinamizmi, donanım ve pozitif düşünce ile birleştirerek modern uygulamalarla müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir ekiptir. Tüm istatistik ve anket verilerini teknoloji ile harmanlayarak kullanan profesyonel kadromuz hedef kitle çalışmaları yaparak firmalar ve kurumlar için Sektörel bazda çözümler ve geleceği şekillendirecek olan değerlendirmeler sunar.

Diğer Yazılar

Hepsini Gör

Yorum Yaz